Pomysł stworzenia Festiwalu Otwarte Mieszkania zaczął kształtować się już w 2012 roku, kiedy to w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zostało zorganizowanie wydarzenie Mieszkania XX wieku. Dzięki współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki (obecnie MIK) oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa udostępniono wówczas szesnaście domów i mieszkań przedstawiających różne style i trendy architektoniczne poprzedniego stulecia.

I edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania odbyła się w 2013 roku i otworzyła dla zwiedzających Mieszkania Sztuki. Udostępnione pracownie i mieszkania artystów przyciągnęły pasjonatów designu, sztuki i architektury wnętrz. Festiwal zdobył w tym samym roku nagrodę S3KTOR 2013 w kategorii kultura i sztuka.

Tematem II edycji FOM były Mieszkania i domy architektów. Dla uczestników festiwalu otwarte zostały mieszkania m.in. Bohdana Pniewskiego, Bohdana Lacherta, domy Kolonii Profesorskiej, Klaudiusza Przedmojskiego, Stanisława Barylskiego czy Stefana Siennickiego.

W 2015 roku FOM trwał od maja do września pod hasłem Tożsamość dzielnic. Ludzie i miejsca. Głównym celem III edycji było odkrywanie architektury charakterystycznej dla poszczególnych dzielnic. Uczestnicy mieli okazję wejść do mieszkań i kamienic Bemowa czy Targówka oraz poznać historię tych miejsc. W ramach festiwalu odbywały się również wykłady tematyczne w Domu Braci Jabłkowskich.

W trakcie zeszłorocznej, IV edycji, Festiwalu Otwarte Mieszkania pokazana została Warszawa Filmowa. Otwarte zostały mieszkania i pracownie ludzi związanych z filmem. Dodatkowo organizowane były spacery oraz prelekcje przybliżające związek Warszawy z kinematografią i projekcje filmów, w których uwieczniono stołeczną architekturę.